Barents Summer Games tuo Ruotsin ja Norjan nuoret Raattiin – Pyrinnöstä 14 urheilijaa

Barents Summer Games huipentuu viikonloppuna, kun yleisurheilu kilpaillaan Raatin stadionilla lauantaina 22.8. ja sunnuntaina 23.8. Oulun Pyrintö vastaa yleisurheilukilpailujen järjestämisestä, ja seurasta on henkilökohtaisissa lajeissa mukana 14 urheilijaa.

Barents Summer Games kokoaa yhteen nuoria urheilijoita Pohjois-Suomesta, -Ruotsista ja -Norjasta viikonlopuksi, joka on täynnä kilpailua, ystävyyttä ja rajat ylittävää yhteistyötä. Koko tapahtumaan odotetaan jopa 800 iältään 15–25-vuotiasta urheilijaa, ja lajeja kilpaillaan ympäri Oulua. Kisaviikonlopun avaa perjantaina 21.8. klo 20 kaikille avoin avajaisseremonia Rotuaarilla.

Yleisurheilussa jokaisen maan joukkueeseen kuuluu 44 urheilijaa – 22 miestä ja 22 naista – ja mukana kilpaillaan myös Special-sarjassa. Raatissa kilpaillaan lauantaina klo 10–15 ja sunnuntaina klo 9.30 alkaen. Lauantain kisapäivä alkaa virallisella avauksella klo 10.

Lajikohtainen aikataulu löytyy Kilpailukalenterista.

Kansainvälinen tunnelma tuo oman vivahteensa

Pyrinnölle Barents Summer Games on kesän toinen kansainvälinen kilpailu Raatissa heinäkuun Challenger Oulun jälkeen.

– Käytännössä järjestäminen ei hirveästi eroa muista kilpailuista, mutta pieni vivahde-ero siinä on. Barents on yleisön suuntaan lähempänä sitä, miten Challengeria tehdään, kun Ruotsista ja Norjasta tullaan kilpailemaan, kilpailunjohtaja Heikki Aura kertoo.

Urheilijoille viikonloppu tarjoaa jotain, joka ei nuorella iällä ole itsestäänselvyys: paikan Suomen joukkueessa.

– Urheilijoille merkitsee paljon, että pääsee edustamaan Suomea. Ei se kovin helppoa ole päästä Suomi-paita päällä kilpailemaan, ja tämä on hieno kädenojennus kalottialueelta, että nuoret urheilijat pääsevät sitä kokemaan, Aura sanoo.

Hyvän kauden tehnyt Lehtola urakoi

Pyrinnön urakoijiin kuuluu Eveliina Lehtola, joka on mukana neljässä henkilökohtaisessa lajissa: 100 metrin aidoissa, pituudessa, kuulassa ja keihäässä.

– On ollut tosi hyvä kausi ja mennyt paremmin kuin odotin. Silti tuntuu, etten ole onnistunut kaikissa lajeissa niin hyvin kuin potentiaalia olisi ollut, Lehtola sanoo.

– Hyvillä mielin lähden. Olen ollut Barentsissa kerran aiemmin ja olen huomattavasti paremmassa kunnossa kuin silloin.

Kilpailut ovat yleisölle maksuttomia ja avoimia kaikille, joten Raatin katsomoon pääsee vapaasti kannustamaan. Tulospalvelu ja tulokset julkaistaan tapahtuman yleisurheilusivulla.

Pyrinnöstä mukana henkilökohtaisissa lajeissa:

Miehet

Aapo Savola (110m aj, keihäs, kuula, kiekko), Juho Fyrstén (100m, 200m), Niko Kangasoja (100m, 200m), Oskari Hiltunen (korkeus, 400m aj), Oliver Teriö (400m), Teemu Koskela (korkeus, 110m aj), Juuso Hartikainen (moukari)

Naiset

Eveliina Lehtola (100m aj, pituus, kuula, keihäs), Elisa Linnakangas (400m, 800m), Eveliina Keskinarkaus (3-loikka), Viivi Rauhala (400m, 3-loikka), Sophie Lopes (400m aj, moukari), Helvi Laitakari (moukari, kiekko), Hillamaria Kovaniemi (korkeus)

Lisäksi pyrintöläisiä nähdään sekä 4×100 että 4×400 metrin viestijoukkueissa.

Teksti: Topi Palo

Kuva: Anssi Mäkinen