Telinevoimistelun nuorten SM-kisat: Pyrinnölle yhteensä 12 mitalia

Joensuussa järjestetyissä telinevoimistelun nuorten SM-kilpailuissa Oulun Pyrinnön urheilijat saavuttivat hienoa menestystä. Pyrintöläiset nappasi yhteensä 12 mitalia, joista kuusi tuli naisten ja kuusi miesten sarjoista.

Naisten kilpailuissa pyrintöläiset nousivat palkintokorokkeelle useissa lajeissa:

  • Hyppy: Hilla Moilanen, hopeaa
  • Eritasonojapuut: Milja Karppelin, pronssia
  • Puomi: Vilma Moilanen, hopeaa
  • Permanto: Vilma Moilanen, hopeaa ja Hilla Moilanen, pronssia
  • Neliottelu: Vilma Moilanen, hopeaa

Naisten valmentaja Emmi Mäntylä oli tyytyväinen nuorten otteisiin:
– Meidän nuoret edustivat tosi tyylikkäästi, ja kisa oli onnistunut. Nuoret selkeästi nauttivat kilpailutapahtumasta. Kaikille tuli onnistumisia kisaan, ja tietysti aina kilpailuun mahtuu epäonneakin, mutta se on urheilua. Hienoja hetkiä ja jäi parantamisen varaa, Mäntylä sanoi.

Miesten puolella Pyrintö saavutti useita finaalipaikkoja ja nappasi mitalisijoja eri telineillä:

  • Permanto: Viktor Liukko, kultaa; Alvar Takalo, hopeaa
  • Renkaat: Alvar Takalo, pronssia
  • Rekki: Amos Backlund, hopeaa
  • Kuusiottelu: Alvar Takalo, pronssia
  • Joukkuekilpailu: pronssia

Pyrinnön miehillä oli yhteensä yhdeksän finaalipaikkaa, joista kertyi neljä mitalia.

Miesten valmentaja Janne Haapajoki oli tyytyväinen kokonaisuuteen:
– Tavoite oli pärjätä joukkuekilpailussa ja siinä saatiin sitten pronssia, se meni just niin kuin on ajateltu. Alvar Takalo sai kuusiottelusta pronssimitalin, se oli hyvä saavutus, kun kilpailu oli tosi tiukka. Olisi voinut vaikka kuinka moni muukin voimistelija sen mitalin, Haapajoki sanoi.

Haapajoen mukaan kilpailu sujui hyvin, vaikka parannettavaa jäi ja joukkoon mahtui myös hyviä sarjoja. Erityismaininnan sai permannon voittanut Viktor Liukko:

– Viktor voitti permannon. Se oli mukavaa, kun hänon kuitenkin nuori. Hänellä on vielä pari vuotta nuorten sarjassa jäljellä ja onnistu nyt jo voittamaan. Lisäksi joukkuehenki erottui edukseen, Haapajoki kerto.

Kisassa häntä eniten ilahdutti joukkuehenki, erityisesti joukkuekisassa, kun kannustettiin toisia.

– Kisat sujuivat Pyrinnön osalta hyvin: mukaan mahtui paljon onnistumisia ja hyviä suorituksia sekä kokemusta jatkoon. Nuoret näyttivät vahvaa tekemistä ja kannustivat toisiaan hienosti.

Kuvassa Pyrinnön telinefinaalien mitalistit, kuva: Merja Mettänen-Raunio

Teksti: Topi Palo