Skip to main content

Urheilijoiden valmennus- ja harjoitteluapurahojen haku vuodelle 2026 päättyy 15.10.2025

Oulun Pyrintö esittää vuosittain jaettavaksi urheilijoilleen valmennus- ja harjoitteluapurahoja Kiistolasäätiön urheilija-avustusten ja yleisavustuksen rajoissa. Apurahan tavoitteena on luoda urheilijan ammattimaiselle/päätoimiselle valmentautumiselle taloudellisia edellytyksiä. Tukia myönnettäessä otetaan ensisijaisesti huomioon urheilijan tulos- ja menestyskehitys suhteessa lajin kansainväliseen ja kansalliseen tasoon ja kehitykseen sekä sen lisäksi menestys kansainvälisissä arvokilpailuissa (EM, MM ja olympialaiset) ja yleisen sarjan SM-kilpailuissa. Arvioinnissa huomioidaan lajien erityispiirteet, kansainvälinen arvostus ja taso ja kilpailevien urheilijoiden määrä. Paralympialajeissa myös eri kilpailuluokkien taso.

Apurahan tavoitteena on luoda urheilijan ammattimaiselle ja päätoimiselle valmentautumiselle taloudelliset edellytykset siten, että urheilijalla on mahdollisuus menestyä kansainvälisellä tasolla tai kansallisella kärkitasolla. Työssäolo tai opiskelu ei kuitenkaan ole apurahan saamisen esteenä.

Kiistolasäätiön tukiurheilijasopimuksia voidaan tehdä vuonna 2026 16 -vuotta täyttäville tai sitä vanhemmille urheilijoille. Seuran yleisavustuksesta voidaan myöntää harkinnan varaisesti apurahoja myös 13-15 -vuotiaille kansainvälisen ja kansallisen kärkitason urheilijoille maajoukkuetoiminnasta aiheutuviin kustannuksiin eli esimerkiksi leiri- ja kilpailukuluihin. Alle 16-vuotiaiden ei tarvitse tehdä hakemusta, vaan tukea voidaan myöntää lajiasiantuntijaryhmien esityksestä.

Apurahoja voidaan myöntää edellytyksellä, jos Kiistolasäätiö myöntää tarkoitusta varten määrärahat.

Urheilijoiden valmennus- ja harjoitteluapurahojen hakuaika vuodelle 2026 päättyy 15.10.2025. Haku tapahtuu täyttämällä hakulomake

Pyrintö haluaa järjestää Motonet GP -tapahtuman jatkossakin – palautteista arvokasta tukea kehitystyöhön

Seiväsnaisten kilpaileminen, kannustus muiden fanien kanssa ja kisatunnelma ylipäätään olivat kolme 13. elokuuta Raatissa järjestetystä Motonet GP:stä erityisesti mieleen jäänyttä kohokohtia, selvisi Oulun Pyrinnön tapahtumavieraille tekemän kyselyn vastauksista.

Positiivisen palautteen lisäksi tapahtuma keräsi myös ilahduttavan paljon yleisöä, sillä kotimaisesta huippuyleisurheilusta nautti 4400 henkilöä.

Kyselyyn vastanneista 27,5 prosenttia kertoi tulleensa Motonet GP -tapahtumaan pääasiassa nähdäkseen suosikkiurheilijansa livenä. Lisäksi 26,1 prosenttia kertoi tulleensa Motonet GP -katsomoon halutessaan kivaa tekemistä arki-iltaansa, 22,3 prosenttia puolestaan kertoi yleisurheilutapahtumassa kotipaikkakunnalla käymisen olevan perinne.

– On hienoa, että moni kokee tapahtuman omakseen. Näitä elämyksiä haluamme tarjota jatkossakin, joten olemme hakeneet tapahtumaa järjestettäväksemme myös ensi vuodelle. Haluamme kehittää tapahtumiamme jatkuvasti asiakaskokemusten pohjalta, ja tähän työhön saimme kyselyn kautta myös arvokasta apua, Oulun Pyrinnön toiminnanjohtaja Hanna Uusitalo sanoo.

Kyselyyn vastanneista enemmistö koki Raatin stadionin palvelut helposti löydettäviksi ja oli myös tyytyväinen niihin. Konkreettisia kehityskohtia ovat muun muassa äänentoistoon, tapahtuma-alueelle saapumiseen ja ravintola- sekä kahvilapalveluihin liittyvät asiat. Parannusehdotukset on jo käyty huolellisesti läpi ja kehitystoimia on ideoitu.

– Uskomme, että löydämme tähän yhteistyömalleja, jotka näkyvät tapahtumakävijöillemme yhä parempina kokemuksina ja elämyksinä huippuyleisurheilun ympärille luodussa kokonaisuudessa.

Osana tapahtumakokonaisuutta Oulun Pyrintö kehittää myös Meet & Greet -tapahtumaa, jossa ihmiset pääsevät kohtaamaan suosikkiurheilijoitaan ja ottamaan yhteiskuvia kilpailua edeltävänä päivänä. Meet & Greet -tapahtuma on järjestetty nyt kahtena vuotena Rotuaarin lavalla, jossa on vieraillut muun muassa Wilma Murto.

Suomen Urheiluliitto julkistaa ensi vuoden Motonet GP -järjestäjät syksyn aikana.